
EFPRA 23. kongress Rīgā pulcēja 500 nozares profesionāļu no visas pasaules
No 4. līdz 7. jūnijam Rīga kļuva par globālās dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu (DZIB) pārstrādes nozares epicentru, uzņemot Eiropas tauku pārstrādes un dzīvnieku blakusproduktu pārstrādātāju asociācijas (EFPRA) 23. kongresu. Šis pasākums, kas pulcēja vairāk nekā 500 profesionāļus no visas pasaules, ir gada nozīmīgākais šīs nozares forums, kurā satiekas politikas veidotāji, zinātnieki, uzņēmēji un nozares līderi, lai apspriestu aktuālos izaicinājumus un nākotnes attīstības virzienus.
Kongresa programma koncentrējās uz ilgtspējīgas attīstības, inovāciju un normatīvās vides jautājumiem DZIB un barības ražošanas nozarē. Galveno tēmu vidū bija gan jautājums par dzīvnieku tauku izmantošana atjaunojamās enerģijas ražošanā (saskaņā ar ES Atjaunojamās enerģijas direktīvu (RED)) un normatīvo aktu saskaņošana ar Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas (WOAH) standartiem, gan alternatīvo proteīnu iekļaušana barības sastāvā, tostarp akvakultūrā un mājdzīvnieku barībā, inovācijas ūdensdzīvnieku barībā un izaicinājumi Eiropas ādas pārstrādes nozarē.
Kongresā uzstājās augsta līmeņa eksperti, tostarp pārstāvji no Eiropas Komisijas (DG SANTÉ), Eiropas Lopbarības ražotāju federācijas (FEFAC), Milānas Universitātes, kā arī SCB Group izpilddirektors Kevins Makgīnijs. Tika prezentēts arī EFPRA ikgadējais nozares pārskats, sniedzot visaptverošu ieskatu nozares attīstībā un tendencēs.
Latvijas loma globālajā aprites ekonomikā
EFPRA kongresa norise Rīgā ir apliecinājums Latvijas spējai uzņemt starptautiska mēroga profesionālus forumus un aktīvi iesaistīties globālās pārtikas sistēmas un aprites ekonomikas attīstībā. Pasākums ne tikai izceļ Latvijas viesmīlību un profesionālās kompetences, bet arī veicina valsts atpazīstamību kā uzticamam partnerim ilgtspējīgas attīstības veicināšanā.
Kongresu organizēja Latvijas uzņēmums “LINEN”, kas jau vairāk nekā 30 gadus darbojas DZIB pārstrādes un tirdzniecības nozarē. Uzņēmums, kuru šobrīd vada Zane un Jānis Kuļikovski, ir kļuvis par nozīmīgu spēlētāju globālajā tirgū, piegādājot produktus vairāk nekā 50 valstīs Eiropā, Āfrikā, Āzijā un Dienvidamerikā. 2024. gadā LINEN piegādāja 132 000 tonnu pārstrādāto produktu, veicinot pārtikas atkritumu un oglekļa emisiju samazināšanu. Uzņēmums aktīvi sadarbojas ar universitātēm, nozares asociācijām (EFPRA, BNI, NARA) un citiem partneriem, lai attīstītu ilgtspējīgus risinājumus dzīvnieku barības, organiskā mēslojuma, biodegvielas un rūpniecisko produktu ražošanā.
Zane Kuļikovska, LINEN valdes locekle, uzsver: “Šis kongress bija unikāla iespēja ne tikai apspriest nozares aktualitātes, bet arī demonstrēt Latvijas profesionalitāti un viesmīlību globālā mērogā. Mēs lepojamies, ka varam uzņemt pasaules līmeņa ekspertus Rīgā un veicināt diskusijas par ilgtspējīgu resursu izmantošanu.”
Kultūra un tīklošanās
Papildus saturīgajai programmai kongress piedāvāja bagātīgu sociālo programmu, izceļot Latvijas kultūru, tradīcijas un virtuvi. Kā norāda EFPRA ģenerālsekretārs Dirks Dobelērs, Rīga ir ideāla vieta šādam pasākumam, apvienojot bagātu tirdzniecības vēsturi ar mūsdienīgu uzņēmējdarbības garu. Organizatori no LINEN bija parūpējušies, lai dalībnieki izbaudītu gan profesionālas diskusijas, gan Latvijas unikālo kultūras mantojumu.
DZIB pārstrādes nozare ir būtiska aprites ekonomikas sastāvdaļa, jo pārvērš blakusproduktus augstas kvalitātes izejvielās barības, mēslojuma, biodegvielas un tehnisko produktu ražošanai. EFPRA, pārstāvot nozares intereses vairāk nekā 20 valstīs, veicina zinātniski pamatotu pieeju un stingrus kvalitātes standartus, sadarbojoties ar ES institūcijām un starptautiskām organizācijām. Kongress Rīgā tādējādi kļuva par platformu, kurā nozares pārstāvji meklēja risinājumus globāliem izaicinājumiem, tostarp pārtikas atkritumu samazināšanai, klimata neitralitātes mērķu sasniegšanai un inovatīvu produktu attīstībai.